Poland
15

13220
points earned by our 274 teams

Warmińskie Kropelki w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie

Szkoła Podstawowa nr 3 w Biskupcu ma powody do dumy. Zespół uczniów o wdzięcznej i swojsko brzmiącej nazwie „Warmińskie Kropelki”, pod przewodnictwem i z inicjatywy Pana Bernarda Czerwińskiego, od kilku lat realizuje program „Badacz Wody”. Lapidarnie rzecz ujmując, projekt mający na celu „podejmowanie odważnych i zdecydowanych działań na rzecz poszanowania cennej wody poprzez zabawne i interaktywne Misje oszczędzania wody”. Wiele godzin pracy terenowej, laboratoryjnej, dokumentacyjnej przyniosło w końcu oczekiwany efekt.

Spektakularnym sukcesem „Warmińskich Kropelek” zakończyła się tegoroczna edycja projektu Badacz Wody. Spośród ponad trzydziestu drużyn nasz zespół został wybrany do etapu krajowego, a następnie wytypowany do reprezentacji Polski na Gali Międzynarodowej. 

12 listopada 2019 r. w Centrum Kultury Turystyki i Sportu w Biskupcu, w nowej dla nas formule wideokonferencji, jako jeden z dziesięciu najlepszych składów na świecie - konkurował o zwycięstwo z drużynami: Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Francji, Malty, Republiki Południowej Afryki, Włoch i Szwajcarii.

„Warmińskie Kropelki” drogę do międzynarodowego finału zawdzięczają wytrwałej aktywności przez cały rok. Uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 3 w Biskupcu „śpiewająco” - dosłownie i w przenośni – opowiedzieli historię swojego projektu. Całość dokonań zamknęli prezentacją multimedialną oraz posterem na temat dokonań zespołu, które w niezwykle sugestywny sposób przybliżyły oryginalne sposoby na to, by z refleksją i rozwagą podchodzić do problemu zużywania wody, począwszy od środowiska lokalnego, aż  po skalę globalną.

W tym roku nie udało się „Warmińskim Kropelkom” zwyciężyć w rywalizacji międzynarodowej. Jednak satysfakcja, prestiż, nagrody, wyjazdy, a w końcu sam udział w transmitowanej na żywo z Londynu Gali najlepszych z najlepszych to ogromny sukces, powód do dumy, niezwykła forma promocji szkoły, środowiska lokalnego, a końcu kraju. To także doskonała motywacja do podejmowania  wymagających wyzwań. Godne podziwu są zarówno samozaparcie młodzieży jak i poświęcenie nauczyciela – Pana Bernarda Czerwińskiego – który nie liczył na nagrody, nie przewidział, że zajdzie z nami tak daleko. Niezwykły nauczyciel, niezwykli uczniowie – taki zespół musi przynieść sukces.

Gratulujemy i szczerze dziękujemy za emocje, uczucia, wzruszenia, które towarzyszyły nam podczas Gali. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Pani Dyrektor Bożenie Lasockiej, Panu Burmistrzowi Miasta Kamilowi Kozłowskiemu, Pani Danucie Leszek-Grabowskiej oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli „Warmińskim Kropelkom” w drodze na szczyt.

Beata Stankiewicz

 
Water Explorer is a Global Action Plan initiative
in association with
10.00 MB