Poland
15

13220
points earned by our 274 teams

Januszno w śmieciach tonie, czekamy na wasze dłonie!
Posted by Szkoła Podstawowa Nr 5 w Pionkach, Poland on 24 March 2019

Dzięki kreatywności Badaczy Wody, a w szczególności Eweliny, wspólnie z Kołem Wędkarskim Orka w Pionkach zorganizowaliśmy z okazji Światowego Dnia Wody oczyszczenie z plastikowych śmieci terenu pobliskiego stawu.

"Z przykrością informujemy, że nasz piękny zbiornik wodny w Janusznie (okolice Pionek) zalega w śmieciach plastikowych. W związku z tym poszukujemy osób, które wraz z nami będę chętne w najbliższą sobotę 23 marca o godz. 14.00 uczestniczyć w szczytnym celu sprzątania zbiornika Januszno." - taka informacja ukazała się na Facebooku.

Udało się! Na miejsce przybyło ponad 50 osób chętnych do sprzątania stawu i jego okolic. Z pomocą przyszła również Prezes Eko Pionki Pani Dorota Sadurska, której chcielibyśmy w tym miejscu podziękować. Otrzymaliśmy worki do segregacji zbieranych odpadów, a było ich dużo. Oprócz plastikowych butelek zbieraliśmy opakowania szklane, papier, puszki, elektośmieci, a nawet odpady budowlane. Śmieci były w wodzie i nad brzegami stawu. Z przerażeniem zauważyliśmy też gniazdo na drzewie, do którego budowy ptaki wykorzystały odpady z folii.

Po wielkim sprzątaniu czas na refleksję. Zacznijmy więcej używać opakowań wielokrotnego użytku, Jeżeli już musimy kupić produkt spożywczy w opakowaniu jednorazowym, to nie zaśmiecajmy najbliższej okolicy, a wrzućmy śmieć do pojemnika do segregacji odpadów. Wszystkie plastiki szkodzą organizmom żyjącym w wodzie i nad wodą.
Water Explorer is a Global Action Plan initiative
in association with
6.00 MB