Poland
15

13220
points earned by our 274 teams

Smog? Przeciwdziałaj między innymi pijąc wodę
Posted by Szkoła Podstawowa Nr 2 w Bieczu, Poland on 10 May 2018
Hydro Dwójka w wodą walczy z efektami smogu.
Hydro Dwójka w wodą walczy z efektami smogu.

Problem zanieczyszczenia powietrza i walka ze smogiem był tematem wielu zajęć powiązanych z zadaniami podjętymi w ramach progamu Badacz Wody, które w okresie jesienno zimowym odbyły się w naszej szkole.

Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas rozwiązywania zadań w quizie ekologicznym, wykonywali postery składające się z rysunków, grafów i tekstów, pisali listy do sąsiadów, wiedząc jak bardzo ważna jest woda w naszej (również "antysmogowej") diecie podejmowali wyzwanie wody... Efektem wieńczącym wszystkie działania jest samodzielnie przygotowany przez członkinie Hydro Dwójki film który opowiada o tym wielkim, nie tylko bieckim problemie: 

JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED SMOGIEM?

Oprócz oczywistego stwierdzenia, że należałoby – wzorem innych krajów europejskich – przeciwdziałać powstawaniu smogu poprzez zmniejszenie emisji spalin, możemy też uchronić się przed konsekwencjami wdychania szkodliwych substancji.

1. Odpowiednia dieta
2. Picie dużej ilości wody

Ponieważ smog może wpływać na nadmierne wysuszanie błon śluzowych oczu, nosa i gardła powinniśmy pamiętać o ciągłym nawadnianiu organizmu. Maleńkie cząstki smogu dostają się do organizmu przez nos, gardło i oczy. Mogą wywołać zapalenie spojówek oraz zespół suchego oka (prowadzi nawet do ślepoty!)
Nawodnienie i noszenie okularów oraz maseczek zdecydowanie pomoże utrzymać wilgotność błon śluzowych na prawidłowym poziomie. Przecież to właśnie picie wody wpływa na produkcję łez, które w sposób naturalny pełnią rolę kropli do oczu i ziela świetlika w jednym.
W ten ciekawy sposób uczniowie przedstawiali zagadnienia związane m. in. z niską emisją, zanieczyszczeniem powietrza, energią i paliwami kopalnymi.
3. Stosowanie naturalnych lub elektrycznych oczyszczaczy powietrza.

Przede wszystkim jednak powinniśmy uważać na to, CZYM PALIMY W PIECACH!

Przeprowadziliśmy zajęcia wprowadzające w tematykę zanieczyszczenia powietrza i niskiej emisji. Zależało nam także na lepszym wglądzie  w odnawialne źródła energii. Przekonaliśmy się, że warto o tym rozmawiać i niektóre rzeczy zmienić w podejściu do wytwarzania energii.

Cały nasz filmik jest do obejrzenia na YouTube tutaj


|
Likes
 (1)

|
Likes
 (1)

Water Explorer is a Global Action Plan initiative
in association with
14.00 MB